Monitorizare de presă

Căutare

Cuvânt cheie

Organ:

Tematica:



Numele cotidianului: Új Magyar Szó
Anul şi data apariţiei: 25/10/2007
Tematica: transformarea sistemului electoral – problematica reprezentării minorităţilor în parlament
Categoria articolului: ştiri
Autorul articolului: B.T.
Titlul articolului: A parlament elé járul a kormány
Numărul fotografiilor: 1
Acces online: https://umsz.manna.ro/index.php?menu_id=2101&cikk=16568


Numele cotidianului

A kormány tegnap eldöntötte, felelősséget vállal a parlament előtt az egyéni választókerületes választásról szóló törvénytervezet Pro Democraţia Egyesület által kidolgozott változatáért.

A miniszterelnök jelezte: mindent megtett a törvény elfogadása érdekében

Fotó: Mihály László

A miniszterelnök jelezte: mindent megtett a törvény elfogadása érdekében

Korábban az államfő aláírta a rendeletet, amelynek értelmében az európai parlamenti választásokkal egy időben népszavazást tartanak egy ettől eltérő változatról. A kabinet leszögezi, a felelősségvállalásra azt követően kerül sor, hogy a kormányfő sürgetése ellenére sem halad a kívánatos ütemben a tervezet vitája.

Călin Popescu-Tăriceanu miniszterelnök szerint a felelősségvállalás nyomán a következő parlamenti választások már ennek a rendszernek megfelelően zajlanak le, amenynyiben az államfő által összehívott népszavazáson nem lesz meg az érvényesítéséhez szükséges részvétel, aminek nagy a valószínűsége. A felelősségvállalással elfogadandó törvénykezdeményezés államfő általi kihirdetése kapcsán elmondta, ennek időpontja Băsescutól függ, de erre mindenképpen sor kerül, miután a parlamentben lezajlik a kormányzati felelősségvállalás procedúrája.

Megerősítette az államfő állítását, miszerint a referendum 20 millió euróba kerülne, de hozzátette: az európai parlamenti választás és a népszavazás, a két eseményt szabályozó törvények eltérése miatt, semmiképpen sem bonyolítható le azonos infrastruktúrával, a költségek tehát nem csökkenthetőek.

A miniszterelnök kifejtette, a szenátorok és képviselők lakossági képviseleti arányának meghatározásával, a kormány által támogatott dokumentum értelmében csökkenne a honatyák száma, a tervezet emellett tiszteletben tartja az arányos képviselet elvét a szavazatok és a mandátumok számának esetében, valamint a kisebbségek parlamenti képviseletét szabályozó alkotmányos kitételeket.

A képviselőház elnöke, Bogdan Olteanu szerint a parlament tegnap már meg is kapta a kormánytól a tervezetet. A következőkben a kormány dönt arról, hogy a szombatig benyújtandó módosítási javaslatok melyikét hagyja jóvá, a kabinet pedig hétfőn, október 29-én vállal majd felelősséget a parlament előtt a dokumentumért.

A Demokrata Párt képviselője, Cristian Rădulescu megerősítette, hogy pártja az államfő által szorgalmazott változatot támogatja, arról viszont még nem tárgyaltak, benyújtanak-e majd bizalmatlansági indítványt a kormányzati felelősségvállalás esetén. A szenátus szociáldemokrata elnöke, Nicolae Văcăroiu elégedetlen azzal a móddal, ahogyan az államfő és a miniszterelnök a törvényhozás fórumához viszonyul, hiszen mindketten az egyéni választókerületes rendszerrel kapcsolatos rendeleteket adta ki, miközben a szenátus éppen erre vonatkozó jogszabályt vitat meg.

Márton Árpád, az RMDSZ képviselőházi frakcióvezetője szerint az államfő által elképzelt változat a romániai magyarság parlamenti képviseletét is veszélyeztethetné, megtörténhet, hogy csak a Székelyföldről juttathat be honatyákat. Szerinte ahogyan az államfő a kérdést fölteszi, abból csak az következik, hogy ha még ha össze is gyűl a szükséges 9 millió igen, akkor törvény készül az új rendszerről, amelyet a parlamentnek majd el kell fogadnia.

Nem tudni még, hogy milyen lesz a jogszabály, sok alváltozat lehetséges, a kétfordulós rendszer is lehet relatív többséges, mint például Magyarország esetében. A kiegyenlítés azonban, nyilván, nem lehetséges, a romániai magyarság tehát mindenképpen veszít majd – mondta Márton Árpád.

Ha a referendum érvényes lesz, az állampolgárok többsége pedig igennel szavaz, a parlament csupán arra kötelezhető, hogy napirendre tűzze az államfő által javasolt formában a választási törvényt – magyarázta kérdésünkre Varga Attila alkotmányjogász. „A parlamentnek inkább csak morális kötelessége, hogy végül a kétfordulós, egyéni szavazókerületes törvényt fogadja el. A törvény végső formája azonban eltérhet attól, amit az államfő javasolt” – tájékoztatott a képviselő.

A PRM az alkotmánybírósághoz fordul

Corneliu Vadim Tudor, a Nagy-Románia Párt (PRM) elnöke közleményben tudatta, hogy pártja az alkotmánybíróságon fogja megtámadni Traian Băsescu tegnap esti rendeletét, amellyel az EP-választások napjára tűzte ki az egyéni választókerületes rendszerről szóló népszavazást.

A PRM azt kifogásolja az elnöki rendeletben, hogy az nem tartalmazza a népszavazás időpontjának naptári megnevezését, csupán annyit, hogy az EP-választások napján esedékes a referendum is, és a PRM szerint ezzel megsérti a 3/2000-es törvényt.

Varga Attila képviselő, alkotmányjogász szerint célt tévesztett a PRM kezdeményezése. Kérdésünkre elmondta: az alkotmánybíróság nem vizsgálhatja meg az elnöki rendeletek jogszerűségét. „A népszavazásra vonatkozó elnöki dekrétumot legfennebb a közigazgatási bíróságon lehet megtámadni. Az alkotmánybíróság kizárólag törvényeket vagy törvényerejű rendeleteket bírálhat felül” – tájékoztatott a képviselő.

  • Despre baza de date

Centrul de Documentare ISPMN a iniţiat un proiect de monitorizare a presei pe tematica reprezentării minorităţilor naţionale. În cadrul proiectului sunt monitorizate versiunile online ale mai multor cotidiane naţionale, atât în limba română cât şi în limba maghiară.

În munca de colectare a materialelor beneficiem de aportul unui grup de studenţi ai Universităţii Babeş-Bolyai, Facultatea de Sociologie şi Asistenţă Socială, fapt ce ne oferă posibilitatea unei dezvoltări continue a bazei noastre de date.

Proiectul de monitorizare a presei doreşte să ofere celor interesaţi, posibilitatea de utilizare a acestei baze de date  în viitoare analize.